Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

Czy podoba Ci się ta strona?

A A A

Stöckli narty dla najlepszych..

Narty Stoeckli jako jedne z nielicznych na świecie produkowane  są bez systemów integrujących: narty, płyty i wiązania w jedną całość.  Nie znajdziemy tutaj żadnych szyn, kółek zębatych, w które wystarczy „wsunąć” wiązanie i gotowe… Wbrew pozorom jest to celowe i zamierzone działanie.  Wszystkie modele nart Stöckli to konstrukcje w prostej linii pochodzące od nart zawodniczych – a tam jak wiadomo, nie stosuje się żadnych „udziwnień” w postaci mechanicznych siłowników, szyn i krzywek zębatych. Parametry jazdy i prowadzenia nart uzyskuje się poprzez użycie odpowiednich materiałów (zwykle tych najlepszych – równocześnie najdroższych)  odpowiednią technologię ich łączenia (Sandwich)  i wreszcie dobranie odpowiednich długości do obrysu poprzecznego (szerokość, taliowanie). 

Użycie tzw. systemów integrujących narty i wiązania w jedną całość – montaż odbywa się bez wiercenia i bez użycia śrub – jest obecnie bardzo popularnym patentem stosowanym w wielu modelach nart. Takie rozwiązania pozwalają uniknąć „martwego” miejsca ugięcia (zwykle w miejscu przylegania buta do narty) w nartach, jakkolwiek do dzisiaj – wymagający narciarze przedkładają bardziej tradycyjne, ale sprawdzone i rozwiązania w postaci „płaskich”(bez systemów) nart i tradycyjnie montowanych do nich wiązań.

W Stöckli, wszystkie narty wykonane są ręcznie jako konstrukcje laminatów rdzeni z płaszami metalowymi lub z włókna szklanego. Dzięki temu narty posiadają stały flex (dożywotnio) i charakterystykę prowadzenia, która się nie zmienia ze względu np. na temperaturę i warunki klimatyczne otoczenia (w systemach opierających się siłownikach hydraulicznych, bądź szynach lub krzywkach mechanicznych taka ew. zawsze występuje) oraz są zwyczajnie trwalsze (praktycznie jedyną możliwością aby przestały jeździć – jest uszkodzenie mechaniczne: uderzenie w kamień, doprowadzenie do złamania lub rozwarstwienia). 

 

Czasami, rezygnacja z zastosowania „ostatnich nowinek i wodotrysków” przez producenta  pozwala na skoncentrowaniu się na rozwiązaniach, które są sprawdzone przez bardzo długi okres czasu i naprawdę działają… A skoro typowe narty oparte o konstrukcje Sandwich są do dzisiaj najbardziej genialnym rozwiązaniem dla najlepszych narciarzy startujących w Pucharze Świata i na Igrzyskach – to chyba będą „wystarczające” dobre dla narciarzy, którzy chcą po prostu jeździć na dobrych nartach.